Zakupy przez Internet nie stanowią dziś dla nikogo większego zaskoczenia. Zdecydowana większość przesyłek trafia do zamawiających je osób w nienagannym stanie, czasem jednak podczas długiej podróży coś może pójść nie tak. Pojawia się problem, z którym zwykle sami nie umiemy sobie poradzić. Warto zatem zadać sobie pytanie, jak postępować. 

Zwykle uważamy, że otwieranie przesyłki na oczach kuriera jest stratą czasu. Co więcej, nie zawsze mamy w ogóle taką możliwość, zdarza się bowiem tak, że sami nawet jej nie odbieramy korzystając z uprzejmości uczynnego sąsiada. Tymczasem w przesyłce potrafi być czasem wszystko za wyjątkiem tego, co zamówiliśmy i na co czekamy. Większość sprzedawców nie pozwala już sobie na tego rodzaju niedociągnięcia, ciągle jednak mamy do czynienia także z takimi, którzy nie traktują swoich klientów profesjonalnie. Przeważnie mamy świadomość, że problem istnieje, wychodzimy jednak z założenia, że akurat my wcale nie musimy go doświadczyć. Co więcej, jesteśmy przekonani, że wystarczy, że poinformujemy sprzedawcę o naszym problemie, a okaże się, że wszystko skończy się dobrze. Niestety, jak łatwo się domyślić, teoria i praktyka często nie idą ze sobą w parze. 

Bardzo często jesteśmy przeświadczeni, że gdy kupujemy określony towar, to sprzedawca jest osobą odpowiedzialną za jego wysłanie. Owszem, nie mylimy się, jest tak jednak tylko do pewnego momentu. Jeśli kupiliśmy dany produkt przez Internet, a dostawa odbyła się w ten sposób, jaki preferował sam sprzedawca, aż do momentu odbioru to właśnie sprzedawca jest osobą odpowiadającą za produkt. Wszystko, co wydarzy się w tym czasie z towarem jest więc jego ryzykiem.

Już choćby dlatego warto dokonać oględzin przesyłki w towarzystwie kuriera nawet, jeśli formalnie nie mamy takiego obowiązku. Uchybienia stwierdzone na tym etapie wpisane zostaną do protokołu szkody, a to sprawi, że sprzedawca poniesie za nie odpowiedzialność. Jeśli jednak podpiszemy odbiór przesyłki bez zastrzeżeń, a otworzymy ją dopiero po pewnym czasie, nasza sytuacja znacząco się skomplikuje. 

Analizując przepisy prawa przewozowego, jeśli nie sprawdziliśmy przesyłki w obecności kuriera i zdecydowaliśmy się na pokwitowanie jej odbioru, wszystkie roszczenia wystosowane do przewoźnika związane z ubytkiem bądź uszkodzeniem wygasają. Oczywiście, mamy także do czynienia z pewnymi wyjątkami od tej zasady. Dzieje się tak wtedy, gdy szkoda została stwierdzona protokolarnie jeszcze przed przyjęciem przesyłki, zaniechanie takiego stwierdzenia miało miejsce z winy przewoźnika, ubytek lub uszkodzenie były konsekwencją winy umyślnej, a także wtedy, gdy szkody nie dało się zauważyć z zewnątrz. Jeśli więc zależy nam na własnym komforcie, a nie powinno być co do tego żadnych wątpliwości, powinniśmy oczekiwać, że kurier umożliwi nam sprawdzenie przesyłki przy odbiorze i przekonanie się, czy jej stan jest zgodny z zamówieniem. Jeśli tak nie będzie, możemy natychmiast spisać protokół na posiadanym przez kuriera druku. Co ważne, protokół należy spisywać świadomie, podpowiedzi kuriera nie muszą bowiem wcale działać na naszą korzyść.