Posiadaczom Karty Dużej Rodziny przysługują tańsze bilety na przejazdy kolejowe, wejściówki na basen, tańsze bilety do kina, teatru, muzeum, niższe opłaty paszportowe. To tylko kilka przykład zniżek, które mogą otrzymać osoby, które posiadają tę Kartę. Zobaczmy, do kogo został skierowany ten projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Sprawdźmy też co daje karta i na jakich zasadach można ją otrzymać.

Karta Dużej Rodziny jest obowiązującym w całym kraju system zniżek dla rodzin, które wychowują troje i więcej dzieci. Projekt ten został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W jego ramach rodziny wielodzietne mogą w niższej cenie nabywać produkty i usługi, które są dostępne nie tylko w publicznych placówkach, ale także w prywatnych, które zdecydowały się przystąpić do programu. Karta Dużej Rodziny od stycznia 2018 roku może być dostępna w jednej z dwóch formy. Wielodzietne rodziny mogą wybrać kartę w formie plastikowej lub elektronicznej. Ta druga udostępniana jest na urządzeniach mobilnych. Wersja elektroniczna udostępniana jest w postaci aplikacji mKDR. Można zainstalować ją na smartfonach i tabletach. Dodatkową opcją elektronicznej Karty Dużej Rodziny jest funkcja geolokalizacji. Dzięki temu posiadacze karty mogą  łatwo znaleźć punkty, w których mogą otrzymać zniżki. Punkty, które udzielają zniżek posiadaczom Karty Dużej Rodziny są oznaczone znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Kto może otrzymać kartę?

Karta daje pewne przywileje. Skorzystają z nich rodziny, w których w chwili składania wniosku o jej wydanie na wychowaniu było przynajmniej troje dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Kartę mogą otrzymać również te rodziny, które posiadają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 25 lat, które kontynuują edukację. W przypadku wychowywania dzieci, które mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ograniczenia wiekowe nie obowiązują. Kartę można otrzymać po spełnieniu jednego z tych warunków. Ważne jest, że przy rozpatrywaniu wniosków o jej przyznanie nie jest brany pod uwagę dochód, który rodzina uzyskuje. Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny mogą składać osoby, które prowadzą rodzinne domy dziecka oraz rodziny zastępcze.

Komu przysługuje prawo do karty?

Karta Dużej Rodziny może zostać wydana osobom, które spełniają wyżej wymienione kryteria, do tego posiadają polskie obywatelstwo i mają w Polsce miejsce zamieszkania. Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać także cudzoziemcy, którzy otrzymali zgodę na pobyt stały, mają zezwolenie na pobyt czasowy, a ich miejscem zamieszkania jest terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub na terytorium Polski. Prawo do posiadania karty przysługuje także osobom, które mają zezwolenie na pobyt długoterminowego rezydenta UE. Prawo do posiadania karty mają także osoby, które są obywatelami państwa, które jest członkiem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, które posiadają zezwolenie na pobyt stały lub prawo pobytu na terytorium Polski.